5 důvodů, proč jsme se rozhodli pro dřevostavbu

Zděný či dřevěný? Velké dilema a spoustu otazníků kolem. Jedni vychvalují do nebes zděnou konstrukci domu, druzí by se „rvali“ pro dřevostavbu. Dříve, než jsme se rozhodli, do kterého tábora budeme patřit my, dali jsme dohromady všechna pro a proti, až nám z toho vzešla právě dřevostavba.

Důvody, které nás k ní vedly, však byly mnohdy čistě osobní, jiný by s námi mohl nesouhlasit. Ale někdo jiný nejsme my. 🙂 

Pro inspiraci jsme vám ty pro nás nejdůležitější aspekty níže sepsali.

1) Ekologie a udržitelnost

Hlavním a nejdůležitějším důvodem PRO byla otázka šetrnosti k přírodě. Snažíme se minimalizovat naši ekologickou stopu, proto jsme u dřevostaveb kvitovali tu jejich vlastnost, že na ně není potřeba takové množství materiálu jako na zděný dům. Na zděné konstrukce je potřeba dovézt doslova kamiony cihel, které jsou těžké…Čímž se přítíží i dopravě. Oproti tomu dřevostavba má lehkou konstrukci, která se vyplňuje izolací.

2) Práce s materiálem

Vzhledem k tomu, že už jsme v této fázi věděli, že si chceme stavět dům svépomocí, přemýšleli jsme o způsobu práce s materiálem. U zděného domu (i když je např. z Porothermu) je to hodně o práci s lepidlem, zkrátka je to taková “špinavá” práce. Práce se dřevem se nám oproti tomu zdála mnohem čistší a lákavější, dřevo krásně voní, hezky se s ním pracuje…

3) Vztah ke dřevu

S předchozím bodem hodně souvisí i tento. Protože máme velmi kladný vztah k přírodě, dřevo s námi zkrátka víc rezonuje. Preferujeme přírodní materiály obecně, jak zjistíte i v dalších článcích o naší stavbě. Dokonce jsme chvíli uvažovali, zda si nedovézt vlastní dříví z lesa, který má Markova rodina v jižních Čechách. 🙂 To se nakonec ukázalo jako nereálné nejen kvůli vzdálenosti, na kterou bychom dřevo museli převážet, ale hlavně kvůli jeho zpracování. Potřebovali jsme tzv. KVH hranoly, tudíž vysušené dřevo – a to schne dlouhou dobu. Nakonec bylo jednodušší sehnat si ho již takto zpracované z nedalekého okolí.

4) Zvědavost

Slovo nejde neexistuje. 🙂 A právě proto jsme si “postavili hlavu” a řekli si: “Proč to nezkusit?!”

Máme rádi výzvy. Dost často jsme ze svého okolí slýchali, že dřevostavbu svépomocí si postavit nezvládneme, pokud se tedy nerozhodneme pro panelový či modulový systém, kdy se stěny vyrobí přímo v hale a na stavbě se pak smontují. Od tohoto způsobu nás ale odrazovali zase další lidé, kteří měli s těmito “polotovary” špatné zkušenosti – hodně totiž trpěla kvalita, je to sendvičový systém, do kterého člověk nevidí. Může se tedy stát, že dřevo v něm není zrovna nejkvalitnější apod. Také zde byl problém s kotvením rohů – u takového systému chybí vrcholová vaznice, takže tyto stěny drží pohromadě jen pomocí šroubů v rozích… Vaznice má tu výhodu, že převáže rohy přes sebe a ztuží tak konstrukci, což se nám zdálo jako mnohem spolehlivější.

5) Efektivita

Dalším, neméně důležitým parametrem, pro nás byla co nejmenší tepelná ztráta. Ukázalo se, že dřevostavba má tu nespornou výhodu, že nosná stěna nemusí být tak silná, protože už je izolace obsažená přímo v ní, což je rozdíl oproti zděné stavbě, kdy je v celé ploše zdivo a izolace se dává až na něj, nebo síla stěny dosahuje skoro půl metru, jako například u Ytongu či Porfixu. 

Při dřevostavbě také výrazně ušetříme na energiích, dům se vytopí za malou chvíli a teplo si dokáže krásně udržet, ale pozor na lehké izolace jako je polystyren, mají špatnou akumulaci tepla a hůř pohlcují hluk než materiály s vysokou objemovou hmotností. Proto jsme zvolili jako izolant dřevovláknité desky, což vycházelo i z rozhodnutí, že jsme chtěli difúzně otevřenou skladbu stěn. 

Těch důvodů “pro” bylo ve výsledku mnohem víc. Vypíchli jsme za nás ty nejpodstatnější. Samozřejmě, že bylo i spoustu “proti”. O těch zase příště. 🙂


 

Náš TIP pro Vás: 

Nemůžete se rozhodnout, do čeho chcete jít vy? Sepište si svá pro a proti a společně si o tom promluvte. Nezapomeňte uvést nejen racionální důvody, ale i ty emocionální, jako jsme měli i my.  Která varianta u Vás vyhrává?


„Jsme partneři, kteří si bez jakýchkoliv profesních zkušeností postavili dům svépomocí - levněji a bez průtahů. Pomáháme lidem, aby se i jejich sen o vlastním domě stal skutečností.“ Náš příběh si přečtěte ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Novinka: eBook 10 tipů, jak poznat zda je stavba svépomocí pro vás to pravé

    Udělejte si konečně jasno v tom, zda to opravdu zvládnete sami. Stáhněte si náš eBook zdarma!

  • Nejnovější články
  • Mrkněte na náš Facebook
  • Kategorie