Nejdůležitější je začít – a pak už se nepustit

Nejdřív přišel ten moment. Moment, kdy jsme si řekli: “DOST! TAKHLE UŽ NE.” Ale k tomu jsme teprve museli dozrát. O čem je řeč? O tom nejdůležitějším, co vlastně odstartovalo naši “pouť” za vlastním bydlením. 🙂 Tím bylo ROZHODNUTÍ. Rozhodnutí, že náš život je příliš krátký na to, abychom ho prožili ve stresu z toho, zda budeme mít na další nájem a zároveň vlastně ani nebyli spokojeni s tím, za co tyto peníze platíme. 

Je libo platit celý život za nájem? Děkuji, nechci!

Obývák s pracovnou v pronajatém bytě

V tomto skromném bytě, který nám pronajímali milí majitelé, jsme bydleli necelé tři roky. Ačkoliv se nacházel v klidné lokalitě na okraji Prahy a bylo to do lesa co by kamenem dohodil, necítili jsme se zde šťastni. Pořád to byl byt, tudíž žádná možnost vyjít si na zahradu, dokonce v našem případě ani na balkon… A další, pro nás asi podstatnější důvod – museli jsme měsíčně platit nemalou částku za to, že jsme zde mohli být. 

Kuchyňka v pronajatém bytě v Komořanech

Peníze a zase peníze

Nejvíc frustrující na tom byla představa, že takhle to bude pořád, měsíc co měsíc, klidně po celý náš život. A na konci po nás nezbyde nic, i když jsme poctivě každý měsíc platili. Smůla, byt zkrátka není náš.

Mnohem smysluplnější se jevila představa platit klidně tu samou částku za bydlení v domě, který bude dle našich představ a hlavně, jednoho dne bude skutečně NÁŠ. 

Sny jsou tu od toho, abychom si je plnili 🙂

Už dávno jsme totiž věděli, že nechceme žít v bytě v rušném velkoměstě. Vždy, když jsme snili, jak by se nám spokojeně žilo, představili jsme si vlastní dům se zahradou v nějakém malém městečku, kde je to kousek do přírody. Podobné sny má asi každý. Ne každý se za nimi ale vydá…

V Praze je blaze, ale draze

Bydlení spolu už jsme si vyzkoušeli, věděli jsme, že spolu chceme zůstat. Tak proč do toho nejít? A tak se roztočil “kolotoč” zjišťování všeho možného i nemožného ohledně cen pozemků, nemovitostí, srovnávání nabídek na trhu, absolvování nejrůznějších seminářů, pročítání diskuzních fór…

Následovaly prohlídky stavebních i nestavebních pozemků, schůzky v bankách ohledně možnosti hypotéky či půjčky… Čím více jsme se o tom všem dozvídali, tím víc jsme byli unavení a otrávení. Tak nehorázné ceny, vše tak předražené! 

Původně jsme hledali něco na okraji Prahy, či alespoň v její dojezdové vzdálenosti cca 30 min. Evidentně jsme nebyli jediní. Takové bydlení hledá kde kdo – a tomu také odpovídá nabídka. Ceny pozemků začínaly zhruba na 4 000 Kč za m2. A stále rostou.

Měli jsme tu čest se také na nějaké podívat osobně. Mnohdy se zjistilo, že to dle platného územního plánu nejsou stavební pozemky, ale chatařské oblasti. Majitelé slibují, že do několika let se má územní plán měnit a počítá se se změnou na pozemky stavební. Byli bychom ale naivní, kdybychom tomu uvěřili. Když ptáčka lapají… Však to znáte. 🙂

A to byl teprve začátek…

Následovala ještě docela dlouhá cesta, která nás dovedla až tam, kde jsme teď. A je to neskutečný posun! Důležité bylo naše ROZHODNUTÍ. A stejně tak důležité je i to Vaše. 

Jestli vás zajímá náš příběh za vlastním domem a chtěli byste se jej dozvědět celý, můžete si přečíst náš eBook XY. 

Pamatujte, že odvážným štěstí přeje! 🙂 Ať už vás to zavane kamkoliv, držíme palce, aby ta jízda stála za to.

„Jsme partneři, kteří si bez jakýchkoliv profesních zkušeností postavili dům svépomocí - levněji a bez průtahů. Pomáháme lidem, aby se i jejich sen o vlastním domě stal skutečností.“ Náš příběh si přečtěte ZDE
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře. Zásady zpracování osobních údajů

  • Novinka: eBook 10 tipů, jak poznat zda je stavba svépomocí pro vás to pravé

    Udělejte si konečně jasno v tom, zda to opravdu zvládnete sami. Stáhněte si náš eBook zdarma!

  • Nejnovější články
  • Mrkněte na náš Facebook
  • Kategorie